işlemci nesli
işlemci nesli

Bilgi İşlemcinin Kaçıncı Nesil Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Bir işlemcinin kaçıncı nesil olduğunu basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. İşlemcide nesil olayı İntel serisinin çıkardığı i3, i5, i7, i9 işlemcileri ile birlikte gündeme gelmiştir.

Örneğin bilgisayarınızda kullandığınız işlemci neslini öğrenmek için masaüstünden Bilgisayarım simgesine sağ klikleyin ve Özellikler deyin. Karşınıza işlemci ile ilgili bilginin olduğu yer gelecektir.

bilgi islemcinin kacinci nesil oldugu nasil ogrenilir 2

Intel Core i5 2450M kısmında yer alan 2450M’in başında 2 rakamı bize işlemcinin 2. nesil olduğunu göstermektedir. 2 Rakamından sonraki 450 ise  (yani son üç rakam) biz kullanıcılar ve satıcıların bu modeli ayırt etmek için kullanılır. M ise mobil (taşınabilir laptop vs.) cihazlar için kullanıldığı gösteriyor.

1. nesil hariç diğer nesillerin, nesil numarası 4 haneli rakam grubunun ilk hanesi nesil numarasını verir. Dolayısıyla yukarıdaki bilgisayar 2. nesil bir intel işlemcidir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta işlemci modelinin 4 hane sayı şeklinde olmasıdır.

Örneğin İntel i3-530 modeli 5. model değildir aksine 1. nesil i3 işlemcidir.

İntel core i5-650 veya i5-655K da aynı şekilde 6. nesil değildir bu da 1. nesildir.

Aynı şekilde intel core i7-870S veya i7-990 modelleri de yine 1. nesil intel işlemcilerdir.

Görünen o ki intel ikinci nesilden itibaren isimlendirmeye bir düzene getirdi. Ancak ilk nesilde bu isimlendirme formatı yukarıda anlatılan kurala uymamaktadır.

bilgi islemcinin kacinci nesil oldugu nasil ogrenilir

İntel Core i5-6440HQ modeli 6. nesildir.

bilgi islemcinin kacinci nesil oldugu nasil ogrenilir

Intel® Core™ I7-8700K Processor (12M Cache, Up To 4.70 GHz)

Bu işlemci modelinde Intel marka adını oluşturmaktadır. Yani işlemciyi üreten firmanın adıdır. İntel Core olduğunda İntel Pentium işlemcilerinin -kısmen- yerini alan yeni işlemci teknolojisidir. Intel Core i7 olduğunda ise Nehalem, Westmere ve Sandy Bridge ve yakın gelecekteki mikromimariler kullanarak masaüstünde çeşitli aileler ve dizüstü bilgisayar için üretilen 64-bit x86-64 işlemcilerin Intel marka adıdır. 

8700K Kısmındaki ilk 8 rakamı işlemcinin kaçıncı nesil olduğunu göstermektedir. Yani bu işlemci 8. Nesil i7 İşlemcidir diyoruz. 8700K Sayısındaki son üç rakam yani 700 biz kullanıcılar ve satıcıların bu modeli ayırt etmek için kullanıyoruz. Peki K’nın anlamı nedir? K’nın anlamı Overclock yani işlemcinin hızını arttırbiliyorsunuz.

8700K yerinde ki K’yerinde hiç bir harf gelmeyeceği gibi T,H,HK, HQ,HU,U, Y, M gibi harfler gelebilir. Bunların anlamı ise şu şekilde diyebiliriz.

  • K: Overlock Edilebilir. İşlemci Hızı Yükseltilebilir.
  • T: Güç Optimize Edilebilen İşlemciler.
  • H: Yüksek Performanslı İşlemciler
  • HK: Yüksek Performanslı Grafik ve Overclock İşlemciler
  • HQ: Dört Çekirdekli Yüksek Performanslı Grafik İşlemciler
  • U: Ultra Düşük Güç Tüketen İşlemciler
  • Y: Son Derece Düşük Güç Tüketen İşlemciler
  • M: Mobil aygıtlar

12M veya bazen 12MB Önbellektir. İşlemci Önbelleği, işlemcide hızlı belleğin bulunduğu bölgedir. Intel Akıllı Önbellek, tüm çekirdeklerin son seviye bellek erişimini dinamik olarak paylaşmasına olanak sağlayan bir teknolojidir. Son kısımda ise “up to 4.70 GHz” değerini görmekteyiz. Bu değer Turbo Boost Teknolojisi anlamına gelir. Maksimum turbo frekansı işlemcinin Intel Turbo Boost Teknolojisi’ni kullanarak çalışabildiği maksimum tek çekirdekli frekanstır. Frekans Gigahertz (GHz) türünde veya saniye başına devir türünden hesaplanır.

GHz terimi  kısaca “Giga Hertz” olarak okunur ve bir ölçü birimidir. Bilgisayarlarda her yapılan 1 saniyede 1 işlem 1 hertz anlamına gelir. Örnek vermek  gerekirse 1 GHz =1.000.000.000 Hertz e eşittir. Yularıdaki 4.7 GHz işlemcimiz saniyede 4.700.000.000 Hertzlik işlem yapabilmektedir.

Son zamanlarda işlemcilerde nm (nanometre) terimi var ki buda iki transistörün arasındaki mesafeyianlatır. Nm ne kadar az olursa işlemcide o kadar fazla transistör bulunduğunu belirtmektedir. Bu da haliyle performansı artırır ve buna bağlı güç tüketimi de azalır. Nm değeri yüksek olan değilde düşük olması her zaman daha iyidir.

İlginizi Çekebilir

online sesi yaziya cevirme online voice to text 01 scaled

Online sesi yazıya çevirme online voice to text

Tavsiye siteler aşağıda sıralanmıştır. https://voicenote.in/live/ sonix.ai dictation.io google.com/intl/en/chrome/demos/speech.html https://docs.google.com https://speechtexter.com

aorus geforce rtx x2122 2080 8g kart ayarlari mining ve gaming modlar 01

AORUS GeForce RTX™ 2080 8G kart ayarları. Mining ve Gaming modlar

AORUS GeForce RTX™ 2080 8G   GV-N2080AORUS-8GC Gaming Mod: Mining Mod: Not: NVDIA kartlar için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir