img 5ce6305e64916 1
img 5ce6305e64916 1

WordPress “İçerik Sağlayıcı” Resim Yükleme Yetkisi

Görsel açıdan ve içeriğin kalitesi bakımından resim kullanmamız gerekebilir. Zaten temaların büyük bir kısmı resimlere dayalı tasarımlara sahiptir. Bu durumda içerik sağlayıcı üyelerinizin bütün konularına sizin resim eklemeniz gerekebilir.

img 5ce6305e64916

Bu konuda WordPress'in sunduğu “içerik sağlayıcı” yetkilerine sahip üyelere resim ekleme yetkisi vereceğiz.

Yetkiyi verecek olan kodları temamızın fonksiyonlarını işleyen functions.php dosyasına ekleyeceğiz. functions.php dosyamızı ftp bağlantısı kurarak kullandığımız temanın klasöründe bulacağız veya admin panelinde Görünüm/Düzenleyici sayfasının sol tarafında functions dosyasını açarak ekleyeceğiz. Kullandığımız temanın yapısına göre sadece ftp bağlantısıyla functions.php dosyasına erişmek mümkün olabilir.

functions.php dosyasında uygun bir yere aşağıdaki kodu ekliyoruz.

$role = get_role('contributor');
$role->add_cap('upload_files');

Bu kod bir kez çalıştığında veritabanına verdiği konutla içerik sağlayıcı yetkilerine sahip kullanıcılara resim ekleme yetkisi verecektir. Komut direk veritabanına müdahale ettiği için bir kez çalışması yeterli oluyor. Kodu ekleyip kaydettikten sonra ve bir içerik sağlayıcı yetkilerine sahip kullanıcıyla admin panelinde sayfayı yenileme yapmak yeterlidir.

Bu sorgunun sitemize gereksiz yük olmaması için işlemi yaptıktan sonra kodun aşağıdaki gibi pasif hale getirebilirsiniz veya tamamen silebilirsiniz.

//$role = get_role('contributor');
//$role->add_cap('upload_files');

Eğer içerik sağlayıcı üyelerden resim ekleme yetkisini almak isterseniz ilk veridğim kodu sildikten sonra aşağıdaki kodu ekleyip tekrar içerik sağlayıcı yetkisi bulunan kullanıcıyla admin panelinde sayfayı yenileyiniz.

$role = get_role('contributor');
$role->remove_cap('upload_files');

Bu şekilde yetkiyi kaldırmış olursunuz. Ayrıca Ortam panelinde resim ekleme yetkisi verdiğiniz üyeler, sizin veya bir başkasının eklediği resimlere müdahale edemez. Eklediği resimleri bile silemez. Bol bol içerik ekleyen üyeler dilerim.

 

İlginizi Çekebilir

wordpressde eklenti guncellemesini engelleme 01

WordPressde eklenti güncellemesini engelleme

Belirli bir eklenti için güncellemeyi nasıl devre dışı bırakırım?Bir eklentide yaptığım özelleştirmelerin gelecekteki bir güncelleme …

cloudflare ya nnlendirme sonrasa err too many redirects sorunu 02

Cloudflare yönnlendirme sonrası ERR_TOO_MANY_REDIRECTS sorunu

clouflare err_too_many_redirects   Çözümü ise Cloudflar'ea giriş yapıp tam doluyu seçiyoruz  bu kadar    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir