img 5ce6305e64916 1
img 5ce6305e64916 1

WordPress “İçerik Sağlayıcı” Resim Yükleme Yetkisi

Görsel açıdan ve içeriğin kalitesi bakımından resim kullanmamız gerekebilir. Zaten temaların büyük bir kısmı resimlere dayalı tasarımlara sahiptir. Bu durumda içerik sağlayıcı üyelerinizin bütün konularına sizin resim eklemeniz gerekebilir.

wordpress icerik saglayici resim yukleme yetkisi 4

Bu konuda WordPress’in sunduğu “içerik sağlayıcı” yetkilerine sahip üyelere resim ekleme yetkisi vereceğiz.

Yetkiyi verecek olan kodları temamızın fonksiyonlarını işleyen functions.php dosyasına ekleyeceğiz. functions.php dosyamızı ftp bağlantısı kurarak kullandığımız temanın klasöründe bulacağız veya admin panelinde Görünüm/Düzenleyici sayfasının sol tarafında functions dosyasını açarak ekleyeceğiz. Kullandığımız temanın yapısına göre sadece ftp bağlantısıyla functions.php dosyasına erişmek mümkün olabilir.

functions.php dosyasında uygun bir yere aşağıdaki kodu ekliyoruz.

$role = get_role('contributor');
$role->add_cap('upload_files');

Bu kod bir kez çalıştığında veritabanına verdiği konutla içerik sağlayıcı yetkilerine sahip kullanıcılara resim ekleme yetkisi verecektir. Komut direk veritabanına müdahale ettiği için bir kez çalışması yeterli oluyor. Kodu ekleyip kaydettikten sonra ve bir içerik sağlayıcı yetkilerine sahip kullanıcıyla admin panelinde sayfayı yenileme yapmak yeterlidir.

Bu sorgunun sitemize gereksiz yük olmaması için işlemi yaptıktan sonra kodun aşağıdaki gibi pasif hale getirebilirsiniz veya tamamen silebilirsiniz.

//$role = get_role('contributor');
//$role->add_cap('upload_files');

Eğer içerik sağlayıcı üyelerden resim ekleme yetkisini almak isterseniz ilk veridğim kodu sildikten sonra aşağıdaki kodu ekleyip tekrar içerik sağlayıcı yetkisi bulunan kullanıcıyla admin panelinde sayfayı yenileyiniz.

$role = get_role('contributor');
$role->remove_cap('upload_files');

Bu şekilde yetkiyi kaldırmış olursunuz. Ayrıca Ortam panelinde resim ekleme yetkisi verdiğiniz üyeler, sizin veya bir başkasının eklediği resimlere müdahale edemez. Eklediği resimleri bile silemez. Bol bol içerik ekleyen üyeler dilerim.

 

İlginizi Çekebilir

thumbnail?id=1zEHDTlmS2V l BMkJBaL6l5LB5TKNqFX&sz=w310 h165

WP-CLI ile EWWW Image Optimizer kullanımı

WP-CLI ile optimizasyon   EWWW Image Optimizer, görsellerinizi “toplu olarak” optimize etmenize olanak tanıyan bir …

regenarate thumbnails eklentisi ile wp cli ile kucuk resimler olusturmak

Regenerate Thumbnails eklentisi ile WP-CLI ile küçük resimler oluşturmak

Büyük sitelerde binlerce resminizin olduğunu düşünürseniz bunun sadece ssh üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bir işlem olduğunu kabul …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir