ewww image optimizer
ewww image optimizer

WordPress toplu resim optimize eklentisi

WordPress toplu resim optimize eklentisi olan EWWW Image Optimizer ile yazılarınıza yüklediğiniz resimleri toplu olarak kolayca optimize edebilirsiniz. Resimleri yüklemeden önce de optimizasyon için araçlar mevcut olup bu eklenti ile yüklenmiş resimlerinizi WordPress Yönetim Sayfanızdan kolayca optimize edebilirsiniz.Eklenti ile neler sağlamış olacaksınız?

 • Sayfalarınız daha hızlı yüklenecek,
 • Yedekleme için daha az alana ihtiyaç duyacaksınız,
 • Serverinizde daha az bant genişliği kullanacaksınız,
 • PNG için en iyi sıkıştırma oranları elde edebilirsiniz.

Öncelikle eklentiyi yükleyin. Eklenti yüklendikten sonra Yönetici menüsünde ‘Ortam’ sekmesinin üzerine geldiğinizde ‘Bulk Optimize’ seçeneğini göreceksiniz.

resim-optimizasyon-menu

Bu seçenek tıklandığında sizden ortam içerisindeki resimlerinizi araştırmak isteyecek. ‘Import Image’ diyerek tüm resimlerinizi eklentinin içerisine aktaracaksınız.

resim-optimizasyon-resim-upload

Bir süre taradıktan sonra resimlerinizin aktarımı gerçekleşecek ve aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Burada kaç resim bulunduğunu göreceksiniz ve ‘Start optimizing’ dediğinizde tüm resimler otomatik olarak sıkıştırılmaya başlanacak. Bu programın varsayılan ayarlarında değişiklik yapmadıysanız tüm resimler görüntülerinde bir kayıp olmadan sıkıştırılacaktır.

resim-optimizasyon-secenekler

Eklenti optimizasyona başladığında aşağıda gördüğünüz gibi yapılan işlemleri takip edebilirsiniz. Burada eğer daha önce bir sıkıştırma yaptıysanız bu resimlerde bir düzenleme yapılmadığını da göreceksiniz. İşlem yapılan resimlerde ise ne kadar sıkıştırma yapıldığını görebilirsiniz. Resimlerin durumuna göre % 40-50 oranlarına kadar sıkıştırma olabilmektedir.

resim-optimizasyon-sonuc

Yukarıda ilk mavi işaretli kutuda işlem yapılmakta olan resimin adını görmektesiniz. İkinci mavi kutuda ise toplam düzenleme yapılacak resim sayısından kaçının düzenlendiğini görebilirsiniz. Aşağıda kırmızı kutu ile örnek vermek için işaretleme yaptığım yerde resmin % 13.9 oranında sıkıştırıldığını görmektesiniz.

Eklentiyi zaman zaman çalıştırabileceğiniz gibi ayarlarından otomatik olarak belirli sürelerde çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Bu eklentinin ayarlarını Yönetici menüsü ‘Ayarlar’ kısmının üzerine geldiğinizde görebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz yine ‘Ortam’ sekmesinde ‘Kütüphane’ menüsünü açarsanız burada resimlerin listelendiği sayfada bir sütun daha eklendiğini göreceksiniz.

resim-optimizasyon-ortam

Yukarıda gördüğünüz gibi dilerseniz tek bir resmin optimizasyonunu da burada ‘Re-optimize’ kısmını tıklayarak yapabilirsiniz. Bir de belki dikkatinizi çekmiştir ama yine de ben yazayım, burada JPG to PNG veya PNG to JPG değişimi de yapabilirsiniz. Tek bir optimizasyonla yine burada da sıkıştırılma oranını görebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, beğendiyseniz paylaşın lütfen, bilgi paylaştıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

İlginizi Çekebilir

thumbnail?id=1zEHDTlmS2V l BMkJBaL6l5LB5TKNqFX&sz=w310 h165

WP-CLI ile EWWW Image Optimizer kullanımı

WP-CLI ile optimizasyon   EWWW Image Optimizer, görsellerinizi “toplu olarak” optimize etmenize olanak tanıyan bir …

regenarate thumbnails eklentisi ile wp cli ile kucuk resimler olusturmak

Regenerate Thumbnails eklentisi ile WP-CLI ile küçük resimler oluşturmak

Büyük sitelerde binlerce resminizin olduğunu düşünürseniz bunun sadece ssh üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bir işlem olduğunu kabul …

3 yorumlar

 1. Aşağıdaki linkte eklentisiz ayrıntılı anlatıyor. Eklentili anlatımınız için teşekkürler.
  Eklentisiz ücretsiz woocommerce toplu resim, ürün ekleme düzenleme
  https://www.youtube.com/watch?v=ZeF5HdxJdS0

  0
  0
 2. Açıkçası bu eklentiyi pek önermemek gerek (: Bir WordPress sitesinde ciddi kütüphane sorunlarına yol açtığını görmüştüm.

  0
  0
  • Kesinlikle size katılıyorum… Son sürümleri gerçekten başa bela oldu. Ama yine de istifade etmek isteyen olursa kısa süreli kullanım için bu sebeple yazının durmasında sakınca yok diye düşünüyorum…

   0
   0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir